Otizm Tedavisi

Otizm Tedavisi
24 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 172 kez okundu.

Otizmin tedavisinde en önemli tedavi yöntemi özel bireysel eğitimdir. Çocuğun hem konuşmasının hem sosyal davranışlarının gelişimini sağlayacak özel bireysel eğitim çalışmalarıdır. Fakat dönem dönem otizmde ilaç kullanımını gerektiren durumlar ortaya çıkabilir.

Özellikle küçük yaş grubunda özel bireysel eğitimi olumsuz yönde etkileyecek ya da sosyal öğrenmeyi olumsuz yönde etkileyebilecek şiddetli hiperaktivite ve çocuğun yine kaliteli bir şekilde öğrenmesini bozacak şekilde dikkat dağınıklığı ilaç kullanımını gündeme getirebilmektedir.

Çocuklara ilaç ne yapar? 

Çocuklarda özellikle karmaşık olan ve öğrenmeyi bozan hareketliliği kontrol altına alır. Aileler en çok çocuklarının ilaç kullandığı zaman uyuşturucu etki, uyuklama yapacağından ve öğrenmesini bozacağından endişelenirler. Ancak böyle bir durum genellikle söz konusu olmaz.

Uygun şekilde kullanıldığında ve çocuk psikiyatrisi önerisiyle kullanıldığında ilaçların hem çocuğun öğrenmesinde hem sosyal becerilerinin gelişmesinde hem de davranışlarını kontrol edebilmesinde, ailenin çocuğa bir şeyler öğretebilmesinde güzel bir zemin hazırlamasına aynı zamanda yine konuşma becerisinin olumlu gelişmesinde çok önemli faydaları olmaktadır.

Dr. Gökçe Küçükyazıcı – Çocuk ve Ergen Psikiyatr

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git