Müzik Dinlemenin Faydaları Üzerine

Müzik Dinlemenin Faydaları Üzerine
3 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 99 kez okundu.

KALBE İYİ GELDİĞİ BİLİNİR

Müziğin ruhun gıdası olduğunu söyleyenler kadar kalbin de gıdasıdır diyenler vardır. Hastalıkların iyileşmesine yardımcı olan müzik, kalp rahatsızlığı olanlarının da tedavi sürecini süratlendirebiliyor. Kalp  atış ritimlerini normalleştirir, tansiyon seviyesini de düzene sokar.

AĞRILARI AZALTIR, HAFİFLETİR

En iyi ağrı kesici olarak bilinen müzik, ağrıların ve sancıların hafiflemesi ve dinmesinde çok büyük önemli rol oynadığı çeşitli araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Bilhassa sebebi bilinmeyen birçok ağrıların sadece müzikle sakinleştiği görülmüştür.

 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİR

Müzik, bağışıklık sistemimizde hasılı vücüdumuzda önemli rol oynayan bir hücrenin miktarını artırabilir seviyede etkileyebiliyor. On beş  dakika müzik dinlemek hücreleri pozitif yönde etkiliyor ve bu vesileyle bağışıklık sisteminiz kuvvetleniyor, gelişiyor.

EZBERLEMEYE VE ÖĞRENMEYE YARDIMCI OLUYOR

Araştırmalarla belgelenmiş gerçeklerden biri de müzik dinlemenin ezberlemeye ve öğrenmeye yardımcı olduğunun bilinmesidir. Buna mozart etkisi de denilmektedir. Öğrencilerin ders çalışma sırasında klasik müzik dinlemeleri çalıştıkları konuyu daha rahat öğrenmelerini sağladığı çok kuvvetli bir şekilde kanıtlanmıştır.

DAHA MUTLU HİSSETTMEMİZİ SAĞLAR

Müzik dinlemek, ruhumuza, ruh sağlığımıza iyi gelir. Müzik dinleyerek kendimizi daha mutlu ve huzurlu hissedebiliriz. Hatta bazı psikolojik hastalıkların iyileşmesi için müzikle tedaviler uygulanabiliyor.

ÖFKEYİ AZALTIR VE KİŞİYİ SAKİNLEŞTİRİR

Müzik dinlemek stres ve gerginlik kontrolünde de oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Kişiyi sakinleştirir ve öfkesini dindirir. Mesela; trafikte sakin ve yavaş müzikler dinlemek, sevdiğiniz müzikleri dinlemek öfkeyi dindirir ve daha kolay bir yolculuk geçirmenize yardımcı olur.

KONSANTRASYON GÜCÜNÜ ARTIRIR

Müzik dinlemek zihni uyanık tutar ,dinç tutar ve konsantrasyonu büyük ölçüde artırır. Odaklanma sorunu yaşadığınız anda müzik dinleyerek konsantrasyon gücünüzü arttırabilirsiniz.

 

YEMEK İŞTAHI KONTROLÜNDE YARDIMCI OLUR

Müzik dinlemenin diğer bir yararı ise iştah kontrolüdür. Yapılan bir araştırmada klasik veya caz müzik çalan bir lokantada müşteriler müzik dinlerken daha az yemek yemişler ve ortamdan daha fazla zevk alabilmişlerdir.

RAHAT VE SAKİN BİR UYKU SAĞLAR

Yapılan bir araştırmaya göre, uykuya dalmakta ve rahat bir uyku uyumakta problem yaşayan kişiler müzik dinleyerek bu problemin üstesinden gelebiliyor. Müzik, insanın uykuya dalmasını kolaylaştırıyor ve uyku sorunlarına etkili bir şekilde çözüm sağlıyor

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git