Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi
15 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 315 kez okundu.

 

Yakın zamanda Kim Milyoner Olmak İster adlı yarışmada psikolojiyle ilgili temel bilgilerden olan bir soru denk geldi. Soruda Maslow’un piramit şeklinde tasvir edilen “ihtiyaçlar hiyerarşisi”nde en tepede hangisi vardır?

Psikoloji ve eğitim bilimleri alanları ile ilgilenenlerin rahatlıkla cevaplayabileceği sorunun cevabı Kendini Gerçekleştirme.

Peki nedir bu ihtiyaçlar hiyerarşisi biraz onu inceleyelim.

Hümanist yaklaşımın öncülerinden Maslow insanın yaşam boyu ihtiyaçlarının olduğunu ve bu ihtiyaçların önem derecelerine göre farklılık gösterdiğini ifade eder. Piramitine baktığımızda alt kısmı temel ihtiyaçlardan başlar ve yukarılara doğru üst düzey ihtiyaçlara geçer.

Maslow davranışlarımızı etkileyen temel yapının ödül-ceza yönteminin olmadığını asıl olanın kişinin içsel motivasyonu olduğunu öne sürmüştür. Şimdi piramiti inceleyelim.

  1. Fizyolojik İhtiyaçlar: Yemek yeme, su içme, uyku, nefes alma, cinsellik gibi temel ihtiyaçlardır. Piramitin ilk basamağı olarak bu kısım çok önemlidir. Çünkü bu ihtiyaçlar giderilmeden üst kısıma geçilememektedir. Örneğin; karnı aç insanın sanatsal faaliyetlere yönelemeyeceği gibi.
  2. Güvenlik İhtiyacı: Kişinin dışarıdan gelebilecek tehlikelerden kendini koruması, endişe ve korkudan uzak olması anlamına gelir. İnsan kendini güvende, emniyette hissetmek ister. Bu ihtiyaç üst seviyedeki ihtiyaçlara göre piramitimizde daha önem arz etmekte.
  3. Ait olma ve sevgi ihtiyacı: Fizyolojik ve güvenlik ihtiyacı karşılandıktan sonra insan sosyal bir varlık olarak toplumda yer edinme, sevme, sevilme, kabul görme, insanlarla ilişki halinde olma ihtiyacı hisseder.
  4. Değer ihtiyaçları: Bu basamakta kişi hem özsaygı ile kendisini kabul eder ve çevresinden saygı gören birey haline gelir. Kişi önemsediği alanda yetkin,başarılı olması ve çevresi tarafından değer kazanarak başarmışlık duygusunu hissedecektir.
  5. Kendini Gerçekleştirme: Basamaklardaki ihtiyaçları tamamladıktan sonra en üst basamakta yer alır. Bu basamakta kişi potansiyellerini en üst düzeyde kullanarak hedeflerini,amaçlarını gerçekleştirir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git