Kolay Hamile Kalma Yolları İpucu

Kolay Hamile Kalma Yolları İpucu
18 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 147 kez okundu.

Öncelikle kolay hamile kalmak için en basit haliyle şunu düşünmek lazım. Adet döngüsü dediğimiz 28 günlük dönemin sadece bir kaç günü hamile kalmaya elverişli. Onu hesaplamanın da çeşitli yolları var. Bir adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasına kadar geçen süre ortalama 28 gündür.

Adet döngüsü gününden 14 rakamını çıkartıyoruz. Örnek olarak 30 günde adet gören bir anne aday adayını alalım. 30’dan 14 çıktığı zaman 16 kalıyor. 16. gün yumurtlama günüdür. En verimli gün o gündür. En verimli günden 3 gün öncesi de verimli günler olarak kabul edilebilir.

Yani özetle söylemek gerekirse adet kanamasının ilk gününü bir kenara koyup ona göre hesapladığınız zaman 30 günde bir adet gören anne aday adayını 16.günde en verimli gün yani diyoruz ki 13.-16. günler arasında eşinizle beraber olursanız o zaman hamile kalma olasılığınızın en yüksek olduğu dönemler bu dönemler diyoruz.

Basit bir hesaplama yolu. Daha profesyonel olarak hesaplanması için yumurtlama monitörü adı altında eczanelerde satılan çeşitli test çubukları var. Bunlar idrara bakılarak çıkan sonuca göre içinde prospektüsünde ayrıntılı olarak yazar kullanımı kişiye özeldir. Belli günlerde yapılan bu idrar testlerinde eğer test sonucu yumurtlama günü yaklaştı ya da yumurtlama günü oldu diyorsa gün saymadan çok daha güvenilir bir yöntemdir. Ama direkt olarak herkese böyle yapmayı önermiyoruz. Daha da basit şekliyle eğer haftada 2 kez beraber olunursa mutlaka ve mutlaka bu verimli günlerden bir tanesine denk gelecektir. Hamile kalmanın kolay 3 yolu bu şekilde özetlenebilir.

Jinekolog Operatör Dr. Kağan Kocatepe

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git