Kahvaltı Yapmanın Önemi

Kahvaltı Yapmanın Önemi
5 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 149 kez okundu.

Kahvaltı kahvealtı anlamına geliyor. Yani kahveden önce alınan öğün demek. Osmanlıda saat 10-12 civarında kahve içmek adettenmiş. İşte aslında kahvaltı kahveden önceki bir şeyler atıştırmanın yani altlık yapmanın adı. İngilizcede breakfast demek kahvaltı biliyorsunuz. Yani oruç bozmak anlamına geliyor. Gece boyunca hiç bir şey yemiyorsunuz sabah kahvaltı yapıyorsunuz. Orucunuzu bir anlamda bozarak güne başlıyorsunuz.

Kahvaltı aslında insanlığın yaşamına çok geç girdi. Sanayi devrimi ile beraber. Çünkü o zamanlar kahvaltı diye bir öğün yoktu. İşçiler işe giderler saat 10-12 gibi acıkırlar işlerini bırakırlar yemek yerler ve böylece bir iş kaybına neden olurlardı. Bunun üzerine bir öğün oluşturdular. İşte kapitalizmin o bildik yüzü. Yani sabah karnınızı doyurun öyle gelin dediler işverenler. İnsanlar sabah yemeye başladı. Bu kötü bir şey mi? Yapılan klinik çalışmalar aslında bunun kötü bir şey olmadığını gösteriyor.

Gerçekten bir çok önemli çalışma kahvaltının belki de en önemli öğünümüz olduğunu gösteriyor. Yapılan klinik çalışmalar net olarak ortaya koydu kahvaltı etmeyenlerde obezite riski daha fazla. Yine klinik çalışmalar ortaya koydu. Kahvaltı etmeyenlerde

1.Daha yüksek kalorili yemek yeme alışkanlığı fazla

2. Daha fazla atıştırıyorlar

3. Çok daha yüksek kalorili besinlerle besleniyorlar.

Bu konuda bir çok iddia var. Zaten obezite eğilimi olanlar, yüksek kalorili beslenenler gece geç saatlere yiyorlar ve sabah uyandıklarında aç olmuyorlar deniyor. Ama öyle bile olsa yapılan klinik çalışmalar kahvaltının önemini cidden de çok net gösterdi. Vücut kitle endeksi ve kalori alımıyla sabah kahvaltı yapma alışkanlığı arasında net bir ilişki var. Tam 170.000 insan üzerinde yapılan çalışmada sabah kahvaltı yapılan daha az kalori alıyorlar ve daha düşük vücut kitle endeksine sahipler.

Kahvaltı etmeyen kişilerde şişmanlık, obezite riski edenlere göre 4.5 kat daha yüksek bulunuyor.

Japonların yaptığı bir araştırmada kahvaltı yapanların öğrenme ve akademik performansın daha yüksek olduğunu gösterdi.

Sabah edilen kahvaltının yapılan çalışmalar yine gösterdi diyet uygulayanlarda kilo kaybetmelerini engelleyici bir etkisi çok yok.

Prof. Dr. Mustafa Çetiner

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git