İlişkinizde Bağımlılık Hissi Yaşıyor Musunuz?

İlişkinizde Bağımlılık Hissi Yaşıyor Musunuz?
27 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 125 kez okundu.

Bir ilişkiye başladığınızda aradığınız ve istediğiniz şey yüzde yüz karşı taraf tarafından karşılandığında tatlı bir bebeğin sanki huzurla uykuya uğurlanması gibi oh çok şükür istediğim konforlu rahat rahat uykuya dalacağım şeklinde sükunetle hayata bakarsınız. O kadar güzel bir şey yaşıyorum ki bu gerçek olabilir mi diye düşünebilirsiniz.

İlk gün böyle uyuşturucu etkisi yaratırmış gibi bir etki alırsınız. Ertesi gün öyle bir şey olur ki karşı taraf eksik bir noktanıza temas eder. Örneğin aslında ayakkabını o kadar da beğenmedim. Ne kadar kötü bir saat gibi.

Sizin bir gün önce karşınızda aşık olduğunuz ve istediğim kişi buydu dediğim dün farklıyken bugün neden bana böyle davranıyor diye şüphe etmeye başlarsınız. Ben bir şey yaptım diye şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Şüphe ettiğiniz an hapı yuttuğunuz andır. Kötü bir hap ama bu bağımlılık yapan hap.

Şüphe ile birlikte takıntılar oluşur. Neden böyle yaptı neden neden neden. Siz eğer nedene hipnotik şekilde takılır kalırsanız o girdap hüüp diye sizi içine alacak ve bu çok tehlikeli.

Onun yerine bir dakika ya ben yanlış hiç bir şey yapmadım, kendimle ilgili hiç bir şüphem yok, ayakkabım da çok iyi olmayabilir ama ben daha çok kıymetli önemli şeylere sahibim dediğinizde kurtuldunuz.

O çok yüce bir insan onun istediği gibi biri olmalıyım dediğinde kendi eksilerine konsantre olup hep o eksileri düşünerekten düzeltmeye başladığında bağımlı hale gelir. Koşullu sevgiye bağımlı.

Bu hayatta her şeyden başka  kendinizi koşulsuz sevin. Bazen paranız, arabanız,evinizde sofra kuracak imkanınız olmayacak ama belki de şükredeceksiniz. Sahip olduğum şeyler bunlar. Çok şükür benim eksiklerimi tamamlayan arkadaşlarım, ailem var. Çok şükür sağlıklıyım, akıl sağlığım yerinde.

Karşı taraf bağımlı ilişki yaratmaya çalışan taraf ( bazen bunu bilinçli yaparlar bazen bilinçdışı) niyetleri her ne olursa olsun sonuç önemli olan. Bu size zarar veren bir şeydir. Dolayısıyla nedene takılı kalmak yerine siz o neden öyle davranıyor kısmını düşünmektense ben neden takılı kalıyorum, benim kendimden şüphem mi var diye düşünün. Şüphelerinizi ortadan kaldırın. Bütün zaaflarınızı çözün.

Esin Nur Akyıldız Klinik Psikolog

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git