Hayatı Kullanma Kılavuzuna Göre Yaşamak

Hayatı Kullanma Kılavuzuna Göre Yaşamak
23 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 136 kez okundu.

Yeni bir eşya aldığımızda nasıl kullanabileceğimiz hakkında bilgilenmek için kullanma kılavuzunu okuruz. Örneğin yeni bir klima ya da telefon aldığımızda onu bozmadan en üst düzeyde verimli kullanabilmek için kullanma kılavuzunu okur orada yazan talimatlar doğrultusunda kullanırız. Aldığımız ayakkabının bile içinden kullanma kılavuzu çıkar. Peki ya neden var bu talimatlar, neden aldığımız şeyin içinde bunu böyle yapmalısın diye yazıyor? Ben kendi kafama göre yapmak istiyorum diyemez miyim?

Mesela aldığım buzdolabının ideal çalışma dereceleri yazıyor ve öyle kullanırsam hem tasarruflu hem de en verimli şekilde çalışacağım yazıyorsa ben de kafama göre derece girersem makineden verim alabilir miyim?

Geçenlerde evime güzel bir kitaplık aldım. Bir sürü ahşap parça ve vidalarla geldi. Sonra paketi açıp teker teker malzemeleri ayırdım. İçinden de bir kağıt çıktı ve kitaplığı nasıl kuracağım hakkında talimatlar içeriyordu. Ben de bu talimatlara uyarak sırasıyla kitaplığı kurdum. Eğer deseydim ki ya ben kafama göre kuracağım o zaman ya hiç başaramazdım ya da kurduğum kitaplık anında yıkılırdı. Çünkü o kitaplığı üreten usta hangi vidayı nereye,ne zaman,nasıl takacağımın kurallarını belirlemiş. Sen bu kitaplığı en güzel şekilde kullanacaksın bu kılavuzda yazdığı gibi yapacaksın diyor.

Allah (c.c) bizleri yaratan olarak bu dünyada ve ahirette mutlu olabilmemiz için bizleri dünyaya gönderirken bizim için yararlı belirli kurallar koymuş ve bunları Kur’anı Kerim ile bize bildirmiştir.

Bizler Kur’anı Kerimin mealini,tefsirini okuduğumuzda bu dünyada nasıl yaşamamız gerektiği ile ilgili her şeyi öğrenebiliyoruz. Neleri yememiz gerektiğinden, nasıl davranışlar sergilememiz gerektiğine kadar bizlere yol göstermiş.

Eğer bu kurallara uygun yaşamaya gayret gösterirsek fıtratımıza uygun hareket ederek hem bu dünyada hem ahirette mutluluğu yakalayabiliriz. Örneğin Kur’anda yenmesi yasak olan şeyler sağlığımıza da zararlıdır. Dedikodu arkadaşlarımızla aramızın bozulmasından başlayıp bir çok sıkıntılara neden olabiliyor. İçki aklı ve mantığı yok ederek bir çok zarara neden olabiliyor. Bu ve bunun gibi bir çok örnek sayabiliriz.

Sonuç olarak biz bu kullanma kılavuzundaki talimatlara ne ölçüde uyarsak dünyada ve ahirette o kadar mutlu olabiliriz. Bu kadar kolay mı? Tabiki zor. Dedikodunun baklavadan tatlı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Heleki konuştuğun kişiden canın yanmışsa.

Ancak günah olarak nitelendirdiğimiz şeylerin ahirete bakan yönünün yanında dünyada başımıza açtığı problem ve sıkıntılara baktığımızda onlardan çekinmemiz gerektiğini daha iyi anlarız. Bu yüzden bizi en çok dürten ve bize zarar veren günahlarımızın üzerinde tefekkür edip öncelikle dünyada bize verdiği hasarı kavrayıp, analiz ederek ondan sonra kaçınma davranışını göstermeliyiz.

Rabbim bize günahların elemlerini göstersin. Bizleri dünyada ve ahirette mutlu olabilmek için Kur’anı Kerimdeki emir ve yasakları dikkate alarak yaşayanlardan eylesin. Vesselam

Enes.A

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git