Hamilelikte Yenilmemesi Gerekenler

Hamilelikte Yenilmemesi Gerekenler
4 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 139 kez okundu.

Öncelikle çiğ olan hiçbir besin et,tavuk,balıktan bahsediyorum pişmemiş ise asla tüketmiyoruz. Çünkü bunların vücudumuza negatif etki ihtimalleri çok yüksek. Düşük doğum ağırlığı, erken doğum vs. gibi etkileri var. Etleri pişirerek yemelerini öneriyoruz. Çiğ balık gibi pişmemiş et ve et ürünleri derken bunların üzerinde durmak gerekiyor. Çiğ köfte de etliyse o da bunların arasında.

İkinci önemli kısım sütün özellikle pastörize edilmemiş olanlarından uzak durmak gerekiyor. Sokak sütü aldık. Onu o şekilde içmiyoruz. Pastörize sütlerin tüketilmesi önemli.

Üçüncü olarak konserve olan ürünlere  dikkat edilmeli. Eğer konservede şişme varsa o bozulduğu anlamına geliyor. Gebe ona dikkat etmeden aldıysa orada bir bakteri ürediği anlamına geliyor. Dolayısıyla koruyuculuğu anlamında eyvah değil ama yine de elinizden geldiği kadar konserveden uzak kalmanızı tavsiye ediyorum. Mevsiminde olmayan sebze ve meyveler aşerilebiyor. Bunların konserveleri olabiliyor. Onların yerine donmuş olanları tavsiye ediyorum. Mevsiminde yapılan şoklamada vitamin oranları tabiki biraz azalıyor ama inanın çok düşük oranlarda. Dolayısıyla aslında çözdürdüğümüzde aslında taze ve sağlıklı besinle karşılaşıyorsunuz. Donmuşları tercih etmek bu anlamda daha doğru olacaktır.

Deniz ürünlerinde uskumru, kılıç balığı gibi dip balıklarından elinizden geldiği kadar uzak kalın. Çünkü ağır metal zehirlenmesi olabiliyor. Midye Hepatit A ve ağır metal içeriyor olabilir.

Fast food gibi ya da hazır paketlenmiş yağ,şeker içeriği yüksek olan ürünlerden elimizden geldiğince uzak kalmak faydalı olacaktır.

Sigara ve alkol kesinlikle ve kesinlikle bir tanesinden ya da bir yudumundan bile uzak durmamız gerekenler arasındadır.

Dr. Dyt. Gamze Şanlı Ak

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git