Hamilelikte Depresyon Nasıl Geçer?

Hamilelikte Depresyon Nasıl Geçer?
20 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 136 kez okundu.

Hamilelik süresince anne adayları pek çok olumlu duygu hissedebileceği gibi olumsuz duygular da hissedebilir. Örneğin kaygı, huzursuzluk, mutsuzluk, ani öfke patlamaları gibi duygular bu süreçte gözükebilir. Hamile bir bayanın bedenindeki değişiklikler  kilo alımları, ani hormonal değişimler bu olumsuz duyguları çok tetikleyici faktörler olabilir. Bu süreçlerde sosyal destek çok önemli bir rol oynar annenin hamilelik süresinde maksimum mutlu duygularla geçirebilmesi için. 

Bunların yanı sıra hamilelik süresince annelerin pek çok kaygısı olabilir.

Yeterince iyi bir anne olacak mıyım, acaba bebeğime yeterince iyi bakım verebilecek miyim gibi düşünceler anne adayının aklından geçer. Bu düşünceler kaygıları çok tetikler. Aslına bakarsanız bunlar anne adayının kendi annesiyle kurduğu ilişkisiyle çok paraleldir. Eğer anne adayının kendi annesi, kendi çocukluğunda çok iyi bir ilişki kuramadıysa, iyi bir anne modeli olamadıysa anne adayı da kendi bebeğine acaba yeterince iyi annelik yapabilecek miyim şeklinde düşüncelerle hamilelik süresini geçirebilir. Bu süreçte birisinden destek almak, bu düşünceleri  yakınıyla güvendiği birisiyle paylaşmak veya bu düşünceler çok rahatsız edici boyuta geliyorsa bir uzmandan destek alması önerilir. 

Bunlara ek olarak dinlenen olumsuz doğum öyküleri annenin kaygılarını çok arttırır. Bu süreçte lütfen doğum öyküleri dinlemeyelim. Eğer doğum süreci ile ilgili çeşitli endişeleriniz varsa bunu hekiminizle paylaşın. Bilgi kirliliği kaygıyı, endişeyi, mutsuzluğu çok arttırır. 

Son olarak anne ve baba adayları hamilelik süresi boyunca muhakkak çocuk bakımı, doğum süreci veya bebek geldikten sonra sizi ilk kırk günde neler bekliyor bu süreç hakkında kitap okuyabilirsiniz. Eğitimlere gidebilirsiniz. Seminerlere katılabilirsiniz. Bunlar sizin bu 9 ayı çok daha rahat bir şekilde geçirmenize yardımcı olacak teknikler olabilir.

Uzman Klinik Psikolog İpek Gökozan

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git