Gebelikte Muayene Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte Muayene Sıklığı Nasıl Olmalıdır?
24 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 126 kez okundu.

Gebe kalındığı ilk anda gebelik testi kanda saptandıktan sonra genellikle ilk muayene yapılır. Gebeliğin kesin varlığı doğrulanıyor. Rahim içerisinde hangi bölgede yerleştiği yani dış gebelik olup olmadığı doğrulanması açısından ilk muayene önemli. Sonrasında genellikle ilk muayene esnasında gebeliğin kesin haftası belirlendikten sonra bir takım rutin tarama testleri yapılıyor. Gebelik öncesi bizim önerdiğimiz bir takım testler var. Bunlar yapılmadıysa gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde öneriyoruz.

2.Kontrol gebelik haftası belirlendikten sonra 11-14 arasında ikili tarama testi dediğimiz halk arasında zeka testi olarak bilinen down sendromu tarama testi öneriliyor. Bunda ense kalınlığı, burun kemiği varlığı, ellerin ayakların kolların bacakların varlığı doğrulanıyor. Eğer ikili tarama testi yapılamadı ya da kaçırıldıysa genelde 16-20. haftalar arasında bizim üçlü ya da dörtlü dediğimiz tarama testleri yapılıyor. Yine beyin yapıları ve omurgası değerlendiriliyor.

20-22 haftaları arasında ikinci düzey ultrason dediğimiz genel bir organ taraması ve kalp taraması yapılıyor.

24.gebelik haftasında şeker yüklemesi dediğimiz bir yükleme testi yapılıyor.

28.gebelik haftasında yine eğer kan grubu gebenin negatif eşinin pozitif ya da gebenin pozitif eşinin negatif ise RH uygunsuzluğu varsa indirekt coombs dediğimiz kan testi yapılıp gerekirse kan uyuşmazlığı iğnesi uygulanıyor.

Bundan sonraki haftalarda 32.haftaya kadar aylık kontrol şeklinde genel beyin ve ultrason takibi yapılıyor.

32.-40. haftalar arasında 2 haftada bir 36. haftaya kadar 36.haftadan sonra haftada bir ultrason ve NST takibi ile gebelik sürecini bitirmekteyiz.

Nadiren 40’ın üzerine geçen gebeliklerde 40 ve 41 arasında üç günde bir takip önermekteyiz.

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Opr. Dr. Nihal Danaoğlu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git