Evlilik Terapisinden Kimler Faydanalabilir?

Evlilik Terapisinden Kimler Faydanalabilir?
16 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 123 kez okundu.

Evliliğinde sorunlar olduğunu, mutsuz olduğunu, bunu sürdürme ya da bitirme konusunda kararsız kaldığını düşünen herkes evlilik-çift terapisi alabilir. Evlilik terapisi almak için mutlaka sıkıntılı bir evlilik içinde olmakta gerekmez. Bazen çiftler iletişim becerilerini arttırmak, daha mutlu ve doyumlu evlilik yaşamak için çift terapisi alabilirler.

Terapi gerektiren çatışmalı ve sorunlu evlilikleri iyi anlamak gerekir. Çatışmalı evlilikler çoğu evliliklerdeki iniş çıkışlardan farklı durumdadır. Bu tür evliliklerde hayal kırıklığı öyle bir gelip bir gitmez. Ara sıra hissedilen bir duygu gibi değil süreklidir. Sık ve giderek şiddeti artan kavgalar yaşanır. Bu kavgalar çözümsüz kalır. Tükenmişlik, tatminsizlik, umutsuzluk duyguları yaşanır.

Bir evliliğin sorunlu olduğunu gösteren bazı belirtiler vardır. Çözüme kavuşmayan sık tartışmalar, olumlu duyguların kaybı, arkadaşlığın hissedilmemesi, seks ve canlılığın azalması, cinsel uyum sorunları, aniden şiddetlenen kavgalar, araya duvar örülmesi, uzun süren küslükler, onarma ve barışma isteğinin olmaması, ortak bir şey yapamama, eşlerin birbirlerinin duygularına karşı duyarsız oluşu, başka kişilere karşı ilgi duyma ilk akla gelenlerdir. Ayrıca birbirini önemsememe, şiddet varsa evliliğin büyük bir çıkmazda olduğu boşanma riskinin yüksek olduğu söylenebilir. Ayrıca ekonomik sorunlar, çocuk yapma kararı ve çocuğun eğitimi konusunda farklı anlayışlar, kadın ve erkek rollerinden beklentiler, ev işlerinin paylaşımı, akraba ilişkilerindeki sorunlar bu terapinin konu alanına girer.

Boşanma kararı veren çiftler bu süreci en az zararla atlatmak ve dostça ayrılabilmek için boşanma terapistine başvururlar.

Bununla birlikte evlilik ve çift terapisine uygun olmayan durumlarda vardır. Eşlerden birinde ağır kişilik bozukluğu ya da tedavi gerektiren bir ruhsal bozukluğun olması, gizli gündemler, kronik alkol ve madde bağımlılığı bunlardan bazılarıdır.

Psikolog Kemal Özcan

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git