Çocuklarda Korku ve Tedavisi

Çocuklarda Korku ve Tedavisi
7 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 123 kez okundu.

Korku var olan bir şeyden korkmaktır. Kaygı ise olmamış bir şeyden korkmaktır. Faydalı korku bizim yaşamımızı,hayatımızı korumamız için bize verilmiş güzel duygudur.

Çocuklarda korku ve kaygının asıl sebepleri büyük oranda anne-babalardır. Anne-babalar bir şeyden korkuyorsa bir şeye kaygı duyuyorsa, bir şeyden endişeliyse çocuklarda korkuyor,kaygılı ve endişeli oluyor. Anne-babada panik varsa çocuklara panik geçiyor. Zaten psikolojik problemlerin çoğu babadan anneden yakın çevreden insanlara geçer. Anne-babada gerçekten korku varsa cesur davranmamız, korkmamız lazım. Geçmişle ilgili korku hikayeleri anlatılmaması lazım. Çok bağıran bir öğretmen, çok bağıran bir anne-baba ve sürekli çocukların yanında tartışırsak çocukların özgüveni burada gidiyor. Çocuklar korkulu, kaygılı hale geliyor. Daha sonra onlarda çeşitli fobiler oluşuyor.

Korku ve kaygı çocuğun geleceği için çok tehlikelidir. Eğer çocukta korku ve kaygı varsa bir an önce onun profesyonel destek alması ve bunun giderilmesi lazım. Eğer korku ve kaygılar devam ederse bu çocukta devamlı hale geliyor ve ömür boyu korkulu,kaygılı, özgüvensiz çocuk ortaya çıkıyor.

Korku ve kaygının sebepleri arasında korku filmi izlemek vardır.

Gerçek bir travmayı yaşamak. Çocuk bir konuda travma yaşarsa artık bir korku oluşuyor ve travmayı bir türlü atamıyor üzerinden.

Sürekli bir döven abi-abla varsa bu da küçük çocuklarda korku ve kaygı oluşturuyor.

Korku şiddetliyse çocuğun zekasını,başarısını, özgüvenini de düşürüyor. Çok fazla korumacı anne-babaların çocukları da korkulu ve kaygılı oluyor. Çocuklar çok fazla korunduğu için böyle koruma ortamında yaşıyor. Normal hayata uyum sağlayamıyorlar. Okula gittikleri zaman diğer çocukları daha kötü, hareketli görüyorlar. Bunlar kendileri fazla duygusal oldukları için uyum sağlayamıyorlar.

Çocuklarımıza korkulu, kaygı verici olaylar anlatmamız lazım. Çocuklar cesur bir anne-baba görüyorlarsa onlar da cesur oluyorlar.

Şiddet içerikli oyunlar çocukların korkmasına neden oluyor. Sürekli bazı filmlerde insan kafası kesiliyor, kanlar akıtılıyor. Bu filmler çocuklar için oldukça zararlı.

Çözüm olarak bilinçaltı temizliğinin yapılması lazım. Çocuk kaç defa korku ile ilgili şeyle duyduysa bunun tersini duyması lazım. Anne-baba günlük 3-5 defa çocuğa sen cesursun diyebilir. Ama bunu yalanla söylememesi lazım. Çocuk bir konuda cesaret gösterdi “sen cesursun, sen başarılısın” diyebilir. Çocuğa çok fazla baskı yapmamak ve onları çok fazla korumamak önemli. Onlar sahaya inebilmeli, markete gidebilmeli, alışveriş yapabilmeli. Günlük hayatını devam ettirebilmesi lazım.

Uzman Psikolog İsmail KILINÇ

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git