Çocuklarda İnatlaşma ve Söz Dinlememe

Çocuklarda İnatlaşma ve Söz Dinlememe
4 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 140 kez okundu.

En önemli süreç bunun doğal bir gelişim olduğunu bilmemiz. İnatlaşmayan bir çocuk yoktur diye tahmin ediyorum. Biz inatlaşmayan ve pasif olan çocuktan daha çok korkuyoruz. Zeki, bilişsel aktivitesi yeterli çocuk kurallara tepki verecektir.

2 yaş süreci bunun için ilk tanışma süreci. Bu yüzden çocuk ilk kez kurallara tepki veriyor. Ama kuralları öğrendikten sonra da tepki vermeyecek gibi bir durum yok. Bizler vermiyor muyuz? Önemli olan anne-babaların bu sürecin geçici olduğunu bilmeleri.

Biz ne yapıyoruz da bunu tetikliyoruz?

Özellikle ülkemizde gördüğüm şey anne babaların istikrarlı konuşamaması. Biri bir kurala evet derken diğeri hayır diyebiliyor. Çocukların huzurlu ve sakin olması için kurallara ihtiyacı var. Bunu 2 yaştan itibaren öneriyoruz. Bu kurallar ne kadar istikrarlı verilirse çocuğa çocukta o kadar huzurlu oluyor ve sizinle inatlaşmıyor aslında.

Mesela bir yere gideceksiniz. Evden çıkmadan önce çocukla konuşmak gerekiyor. Bugün buraya gidiyoruz. Bunları bunları yapacağız. Oradayken senin bu tip davranışlarını uygun bulmuyoruz. Uyguladığında da akşam eve döndüğünde tekrar bu konuyu konuşabilir ve bir hakkından mahrum bırakabilirsiniz. Ceza değil ama mesela bugünkü televizyon hakkını kaybettin demek gibi.

Önemli olan istikrarı sağlayabilmek. Sosyal ortamdasınız ve o an yapamıyorsunuz, çocuk da sizi dinlemiyor. O an değil o ortam bittikten sonra çocuk yine o istikrarı görmeli.

Bir kural varsa anne,baba,anane,babaanne ya da bakıcı da aynı kuralı desteklemeli çocuk o kuralı öğrenene kadar. Bu kuralları öğrensin zaten ılımlı geçecek yaş dönemlerimiz de olacak.

Klinik Psikolog Kübra Güven Dirican

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git