Çocuk Gelişimi Bölümü

Çocuk Gelişimi Bölümü
8 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 160 kez okundu.

Çocuk gelişimi bölümü bilgi,beceri,tutum ve davranışların hangi yaş düzeylerinde çocuklara kazandırılacağı bilişsel, psikolojik,dil gelişim dönemlerini önemseyen aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda bilgi sahibi olan, planlama yapan,uygulayan, bunları çocukları sevdirerek yapan, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların muhtaç oldukları alanlarda onlara yardım ve bunlara yaparken beden eğitimi, müzik, drama gibi alanlarda çocukları eğlendirici faaliyetler gerçekleştiren bir alandır. Aynı zamanda çocukları tanıma testlerine de hakim olmaları gerekiyor.

Çocuk gelişimi bölümünde öğrencilerin en çok takıldıkları konulardan biri çocuk gelişimi ve okul öncesi arasındaki farklara takılıyorlar. İkisi arasındaki benzerlikler,farklılıklar neler? Bu konuda da açıklama getirecek olursak okul öncesi öğretmenliği bölümü daha dar kapsamlı bir bölüm. Çocuk gelişimi bölümü çocuğun olduğu bütün alanlara hakim olan bölüm.

Çocuk gelişimi bölümü önlisans ve lisans olmak üzere öğrenci alımı yapmaktadır.

Bu bölümü seçmesi gereken kişiler sabırlı, dikkatli, disiplin sağlayıcı, gelişim psikolojisine meraklı, çocukların duygu dünyasından anlayan, kendi düşünce ve fikirlerini karşı tarafa iyi bir şekilde aktaran insanlar olmalıdırlar.

Çocuk gelişiminden mezun olan kişiler çocuğun olduğu her alanda çalışabilirler. Rehabilitasyon merkezlerinde, özel eğitim merkezlerinde, anaokullarında, kreşlerde ya da Milli Eğitime bağlı kurumlarda yani liselerde de gerekli eğitimleri aldıktan sonra çalışabilirler.

Merve Akın/Tercih Danışmanı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git