Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor Ne Yapmalıyım?
17 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 165 kez okundu.

Okula gitmeme ya da okul reddi olarak bilinen sorun ilköğretimden liseye kadar uzanan dönemde en ciddi problemlerinden birisidir. Tek bir sebebe bağlı olmadığını biliyoruz.

Özellikle küçük çocuklarda ayrılık anksiyetesi olarak bilinen semptomların çok şiddetli olması ve ev ortamından okul ortamına geçişi zorlaştırma sebebiyle ortaya çıkmakta. Bu nispeten daha hafif seyredebilen daha iyi kontrol edilebilen bir problemken ortaokul-lise çağlarında başlayan okul reddi, okula gitmeme sorunlarının biraz daha ciddi psiko-patolojilere işaret ettiğini bilebiliyoruz. Örneğin ortaokul-lise çağında obsesif kompulsif bozukluğu olan çocuklarda okul ortamında kirleneceği ya da rahatsız olacağı kaygıları sebebiyle evi terk etmeyen çocuklar sıkça görülebilir.

Sosyal anksiyetesi olan çocuklarda okul ortamında kendini mahçup hissedeceği durumlara düşme ihtimali var. Başkaları tarafından değerlendiriliyor ve reddedilme ihtimali bu çocukların okula gitme davranışlarını engelleyici olmakta.

Okula gitmeyen çocuklarda mutlaka araştırılması gereken sorunlardan bir tanesi küçük ya da büyük okullarda zorbalığa uğrama olasılığıdır. Öğrenme güçlüğü, gelişimsel sorunları olan fiziksel, psikolojik olarak bazı farklılıkları olanların zorbalığa uğrama riski taşıdıklarını biliyoruz. Okullarda çalışan meslektaşlarımızın okula gelmeyen çocukların sosyal durumları, sosyal çevreleri, okulda algınışları, okuldaki arkadaş ve öğretmenler tarafından aldıkları sosyal destek hususunda çalışmaları okul reddi davranışında olumlu etkisi olacağını düşünmekteyim.

Prof.Dr. Yankı Yazgan

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git