Bayramda mide sağlığınızı koruyacak öneriler

Bayramda mide sağlığınızı koruyacak öneriler
20 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 166 kez okundu.

1-ETİNİZİ TÜKETECEĞİNİZ ŞEKİLDE DONDURUN

Eti tüketeceğiniz şekillerde porsiyonlara parçalayarak dondurucuda muhafaza edin.

2-TEZGAHTA KESİNLİKLE ET ÇÖZDÜRMEYİN

Sıcak yaz aylarında tezgahta çözülen et mikropların cabucak çoğalmasına yol açacağı için buzdolabı ya da mikrodalga fırında eritin veya çözdürmeye çalışın.

3-TEKRAR DONDURMAYIN

Buzdolabı ya da mikrodalgada çözdürdüğünüz etin tamamını pişirin, çözdürdüğünüz eti tekrar dondurmayın.

4-ETİ DERHAL PİŞİRMEYİN

Doç. Dr. Suna Yapalı “Kestiğiniz kurbanlık hayvanın kesildikten hemen sonra ölüm katılığının ortadan kalkması için en az yirmi dört saat usulünce dinlendirildikten sonra pişirilmesi ve yenmesi gerekir. Hiç bekletilmeden hazırlanan etler sert olur ve sindirimi insan vücudu için zor olur. Etler kendi ayarında,yavaş ve kısık ateşte etin kendi suyu ile pişirilmeli, iç yağ ve kuyruk yağı kesinlikle eklenmemelidir” diyor bizlere

5-ETİ ÖĞLEN VAKTİ TÜKETİN

Günün geç saatlerinde tüketilen etin bedendeki sindirimi daha zor olduğu için Kurban Bayramı’nda kabızlık,hazımsızlık ve şişkinlik ve gaz şikayetleri yaşamamak için kırmızı eti geç saatler yerine öğle vaktinde tüketin.

6-KESİNLİKLE ÖĞÜN ATLAMAYIN

Ziyaretlerin uzaması, gidilen yerlerde ikramlarda yenilen ve içilenlerin verdiği tokluk hissi öğün atlamaya ve akşam yemeklerinin geç saatlere kaymasına sebep olabiliyor. Geç vakitlerde yenilen yemek ve içecekler reflüyü tetikleyebileceği için, yemek yedikten en az üç saat sonra yatmaya ehemmiyet gösterin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git