21 Gün Şekersiz Diyet

21 Gün Şekersiz Diyet
24 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 210 kez okundu.

Eğer tatlı, çikolatayı çok seviyorsanız ve her yemekten sonra tatlı arıyorsanız 21 gün hiç şeker tüketmemek çok iyi geliyor. Belki 21 günde bir alışkanlığın kırılacağını düşünmüyor olabilirsiniz benim işime yaradı. Çünkü ben her akşam artık böyle tatlı arıyordum. Her yemekten sonra canım tatlı bir şeyler istiyordu. 21 günde bunun kırılacağını düşünmüyordum. Kesinlikle kırılıyor. 5 ve 6. gün çok zorlandım. Hatta bunu kendime niye yapıyorum diye üzüldüm. Zaten az yiyordum neden abarttım bu kadar dayanamam diyordum. Fakat dayandım. Ben bu yola 2-3 arkadaşımla birlikte çıktım. Hemen bir whatsapp grubu kurun. Yaa dayanamayacağım bir top dondurma yiyeceğim yazın ve arkadaşlarınız sizi tutsunlar engel olsunlar. Gerçekten işe yaradı.

Şeker organlarımızı yaşlandırıyor, bizi yoruyor. Başta enerji veriyormuş gibi geliyor ama aslında çok kısa süre sonra o kan şekerini yükseltip düşürdüğü için başta o yalancı enerji geçtikten sonra daha da yorgun hale getiriyor.

Bu diyeti çok sıkı yapanlar da var. Meyvede de şeker var. Onu da almayayım. Fakat biz arkadaşlarımla yola çıkarken biz sadece  işlenmiş, kompleks şekerleri tüketmeme kararı aldık. Paketli tatlılar, toz şeker, çikolatanın her hali. Bu tarz şeyleri tüketmedik. Öneriyorum, kesinlikle yapın, kendinizi çok iyi hissedeceksiniz.

20. günün sonlarına yaklaşırken gerçekten kendimi daha çok enerjik hissediyordum.

Ne faydası oldu bu sürecin?

Gün içinde aslında bu tarz şekerle ne kadar çok karşılaştığımızı görüyorsunuz. Belki gidip tatlı almıyorsunuz, ben zaten o kadar tatlı tüketmiyorum diyor olabilirsiniz. Ama mesela kahve söylüyorsunuz. O kahvenin yanında gelen lokum ya da işyerinde birinin ikram ettiği bir şey, herhangi bir yere gittiğinizde çayın yanında gelen kurabiye, barbekü sosun içindeki şeker. Bunları öğreniyorsunuz ve ne kadar çok şeyin içinde şeker olduğunu görüyorsunuz.

Neden 21 gün de hayat boyu değil? 

Tabiki çok mantıklı. Amaç aslında bütün hayat boyu azaltmak bu bağımlılığı kırmak. Ama sayılı bir gün oluşu insana iyi geliyor. Dayanabiliyorsun o zaman. Ben o beşinci, altıncı gün zorlanırken 21.günde o istediğim tatlıyı rahatlıkla yiyeceğim diye düşünerek kendimi motive ediyordum. 21.gün bittiğinde hiç de öyle tatlı krizleri içinde değildim. Zaten o kriz aşaması geçmişti. Sayılı gün olması çok işe yarıyor. O yüzden yapabilirsiniz.

Bunu yapabildiğinizi görmekte güzel. Bundan sonra hayatımda ara ara yapmayı düşünüyorum. Zaten 21 gün bittiğinde de deli gibi tatlıya koşmadım. Şimdi de gerçekten ara ara canım çekiyor. O kadar da rağbet etmiyorum tatlıya. Bağımlılığı yenmek konusunda işe yaradığını gördüm.

Aybike Turan’ın 21 Gün Şekersiz Diyet videosundan.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git